minicom-2.6.1.90 - en to ja translation catalogue (333 entries)

en: minicom: cannot open macro file %s
ja: minicom: マクロファイル %s をオープンできません。

en:  A - File name (empty=disable) :
ja:  A - ファイル名 (空=ログをとらない) :

en:  B - Log connects and hangups  :
ja:  B - 接続/切断を記録する            :

en:  C - Log file transfers        :
ja:  C - ファイル転送を記録する         :

en: Change which setting?
ja: どの設定を変更しますか?

en: Logging options
ja: ログ(記録)オプション

en:  A - Download directory :
ja:  A - ダウンロード先ディレクトリ :

en:  B - Upload directory   :
ja:  B - アップロード元ディレクトリ :

en:  C - Script directory   :
ja:  C - スクリプトディレクトリ     :

en:  D - Script program     :
ja:  D - スクリプトプログラム       :

en:  E - Kermit program     :
ja:  E - Kermit プログラム          :

en:  F - Logging options
ja:  F - ログ(記録)オプション

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: N  Use filename selection window......
ja: N  ファイル名選択ウィンドウを使うか...

en: O  Prompt for download directory......
ja: O  ダウンロードディレクトリを尋ねる...

en: Change which setting? (SPACE to delete)
ja: どの設定を変更しますか? (SPACE で削除)

en:      Name             Program
ja:      名前          プログラム

note: TRANSLATORS: * Name: Protocol sends filename internally * U/D: Command is used for upload or download * FullScr: Command runs fullscreen * IO-Red: Redirect output of commands to logfile * Multi: Protocol can transfer multiple files at once
en: Name U/D FullScr IO-Red. Multi
ja: Name U/D 全画面  IO-Red. 複数

en: Delete which protocol?
ja: どのプロトコルを削除しますか?

en:  A -    Serial Device      :
ja:  A -    シリアルデバイス   :

en:  B - Lockfile Location     :
ja:  B - ロックファイルの位置  :

en:  E -    Bps/Par/Bits       :
ja:  E - 速度/パリティ/ビット  :

en:  F - Hardware Flow Control :
ja:  F - ハードウェア流れ制御  :

en:  G - Software Flow Control :
ja:  G - ソフトウェア流れ制御  :

en: DTE speed
ja: DTE 速度

en: line speed
ja: ライン速度

en:  A - Init string .........
ja:  A - 初期化文字列.........

en:  B - Reset string ........
ja:  B - リセット文字列.......

en:  C - Dialing prefix #1....
ja:  C - ダイヤル前置文字列1..

en:  D - Dialing suffix #1....
ja:  D - ダイヤル後置文字列1..

en:  E - Dialing prefix #2....
ja:  E - ダイヤル前置文字列2..

en:  F - Dialing suffix #2....
ja:  F - ダイヤル後置文字列2..

en:  G - Dialing prefix #3....
ja:  G - ダイヤル前置文字列3..

en:  H - Dialing suffix #3....
ja:  H - ダイヤル後置文字列3..

en:  I - Connect string ......
ja:  I - 接続時の文字列.......

en:  J - No connect strings ..
ja:  J - 非接続時の文字列.....

en:  K - Hang-up string ......
ja:  K - ハングアップ文字列...

en:  L - Dial cancel string ..
ja:  L - ダイヤル中止文字列...

en:  M - Dial time ...........
ja:  M - ダイヤル時間.........

en:  N - Delay before redial .
ja:  N - リダイヤル待ち時間...

en:  O - Number of tries .....
ja:  O - リダイヤル回数.......

en:  P - DTR drop time (0=no).
ja:  P - DTR drop 時間 (0=no).

en:  Q - Auto bps detect .....
ja:  Q - 自動 bps 検出........

en:  S - Status line shows ...
ja:  S - ステータスライン表示.

en: Modem and dialing parameter setup
ja: モデムとダイヤルの設定

en:     Return or Esc to exit. Edit A+B to get defaults.
ja:     Return か Esc で終了。AとBの文字列は編集すると表示します。

en:  A - Command key is         :
ja:  A - コマンドのためのキー   :

en:  B - Backspace key sends    :
ja:  B - BS キーが送るコード    :

en:  C - Status line is         :
ja:  C - ステータスライン表示   :

en:  D - Alarm sound            :
ja:  D - 警告音                 :

en:  E - Foreground Color (menu):
ja:  E - 前景色 (メニュー)      :

en:  F - Background Color (menu):
ja:  F - 背景色 (メニュー)      :

en:  G - Foreground Color (term):
ja:  G - 前景色 (ターミナル)    :

en:  H - Background Color (term):
ja:  H - 背景色 (ターミナル)    :

en:  I - Foreground Color (stat):
ja:  I - 前景色 (状態)          :

en:  J - Background Color (stat):
ja:  J - 背景色 (状態)          :

en:  K - History Buffer Size    :
ja:  K - ヒストリ領域サイズ     :

en:  L - Macros file            :
ja:  L - マクロファイル         :

en:  N - Macros enabled         :
ja:  N - マクロを使うか         :

en:  O - Character conversion   :
ja:  O - 文字変換               :

en:  P - Add linefeed           :
ja:  P - linefeedを追加         :

en:  Q - Local echo             :
ja:  Q -  ローカルエコー      :

en:  R - Line Wrap              :
ja:  R -  行末折り返し        :

en:  S - Hex Display            :
ja:  S - 16進表示                :

en:  T - Add carriage return    :
ja:  T - Carriage Returnの追加  :

en: Change which setting?  (Esc to exit)
ja: どの設定を変更しますか (Esc で終了)

en: Screen and keyboard
ja: 画面とキーボード

en:  M - Edit Macros
ja:  M - マクロ編集

en: You can't change colors in black and white mode
ja: 白黒モード時には色を変えることはできません

en: Menu foreground == background color, change!
ja: メニューの前景色と背景色が同じです。

en: Terminal foreground == background color, change!
ja: ターミナルの前景色と背景色が同じです。

en: History Buffer Size
ja: ヒストリ領域のサイズ

en: Program new command key
ja: コマンド起動キーの設定

en: Meta-8th bit
ja: META (第８ビット)

en: disabled
ja: 禁止

en: enabled
ja: 許可

en: ERROR: you do not have permission to create a file there!
ja: エラー: そこにファイルを作ることは許可されていません。

en: ERROR: cannot open macro file %s
ja: エラー: マクロファイル %s をオープンできません。

en: Reading macros
ja: マクロを読み込みます

en:  D -   Newline tx delay (ms) :
ja:  D -  改行の送信遅延(ミリ秒) :

en:  E -          ENQ answerback :
ja:  E -          ENQ 応答       :

en:  F - Character tx delay (ms) :
ja:  F - 文字の送信遅延(ミリ秒)  :

en: Terminal settings
ja: ターミナルの設定

en: Cannot write to %s
ja: %s に書き込めません。

en: Configuration saved
ja: 設定を保存しました。

en: ERROR: Macros have changed but no filename is set!
ja: エラー: マクロが変更されましたがファイル名がありません。

en: Cannot write macros file %s
ja: マクロファイル %s に書き込めません。

en: Macros saved
ja: マクロを保存しました。

en: Give name to save this configuration?
ja: この設定を保存するファイル名

en: Filenames and paths
ja: ファイル名とパス名

en: File transfer protocols
ja: ファイル転送プロトコル

en: Serial port setup
ja: シリアルポート

en: Modem and dialing
ja: モデムとダイヤル

en: Save setup as..
ja: 新規に設定を保存

en: Exit
ja: 終了

en: Exit from Minicom
ja: Minicom を終了

en: Save setup as %s
ja: "%s" に設定を保存

en: configuration
ja: 設定

en: BLACK
ja: 黒

en: RED
ja: 赤

en: GREEN
ja: 緑

en: YELLOW
ja: 黄色

en: BLUE
ja: 青

en: MAGENTA
ja: 紫

en: CYAN
ja: 水色

en: WHITE
ja: 白

en: Comm Parameters
ja: 通信パラメータ

en:  Speed            Parity      Data
ja:  速度           パリティ       データ

en:  C:   9600        N: Odd      U: 7
ja:  C: 9600          N: 奇数(O)      U: 7

en:  D:  38400        O: Mark     V: 8
ja:  D: 38400         O: マーク       V: 8

en:  E: 115200        P: Space
ja:  E: 115200        P: スペース

en:  Stopbits
ja:  ストップビット

en:  K: Current
ja:  K: 現在

en: 
     Choice, or <Enter> to exit?
ja: 
     選んで下さい。<Enter> で終了。

en: Current: %5s %s%s%s
ja: 現設定: %5s %s%s%s

en: F1 to F10 Macros
ja: F1 から F10 のマクロ

en:  (LEGEND: ^M = C-M, ^L = C-L, ^G = C-G, ^R = C-R, ^~ = pause 1 second,
ja:  (凡例: ^M = C-M, ^L = C-L, ^G = C-G, ^R = C-R, ^~ = 1秒停止,

en:   \u = username, \p = password, \\ = \, \e = toggle echo,
ja:   \u = ユーザー名, \p = パスワード, \\ = \, \e = エコー切替え,

en: CHANGED
ja: 変更しました

en: Character conversion
ja: 文字変換

en:  char    in out    char    in out    char    in out    char    in out
ja:  文字    in out    文字    in out    文字    in out    文字    in out

en: 
     A - load table	B - save table
ja: 
     A - ロード    	B - セーブ

en: 	file:%s
ja: 	ファイル:%s

en: 
     C - edit char	D - next screen	E - prev screen
ja: 
     C - 文字編集 	D - 次画面     	E - 前画面

en:  F - convert capture: %s
ja:  F - 記録 (キャプチャ) も変換: %s

en: Load file: %s
ja: ロードファイル名: %s

en: Save as file: %s
ja: セーブファイル名: %s

en: Character to be edited:
ja: 編集する文字:

en: Input character ascii value 0-255
ja: 0-255の番号を入力して下さい

en: Change input to: %s
ja: 入力: %s

en: Change output to: %s
ja: 出力: %s

en: Cannot open conversion table %s
ja: 変換表 %s をオープンできません

en: Cannot write conversion table %s
ja: 変換表を %s に書き込みできません

en: Initializing Modem
ja: モデムを初期化しています

en: Resetting Modem
ja: モデムをリセットしています

en: Hanging up
ja: 回線を切断しています

en: Hangup (%ld:%02ld:%02ld)
ja: 回線切断 (%ld:%02ld:%02ld)

en: Sending BREAK
ja: BREAK を送信中

en:     No connection: %s.
ja:     接続しませんでした: %s

en:    Press any key to continue..
ja:    何かキーを押してください。

en:      Retry in %2d seconds
ja:          %2d 秒で再接続

en: Max retries
ja: 最大再接続回数

en: You are already online! Hang up first.
ja: すでに接続しています。まず切断して下さい

en: Autodial
ja: 自動ダイヤル

en: Dialing
ja: 接続先

en:       At : %s
ja:       電話番号 : %s

en:     Time : %-3d
ja:     時間 : %-3d

en:      Attempt #%d
ja:        %d回目

en: 
    
    
     Escape to cancel, space to retry.
ja: 
    
    
     Escape で中止、space で再接続

en: Cancelled
ja: 中止しました

en: Connected. Press any key to continue
ja: 接続しました。なにかキーを押して下さい

en: Timeout
ja: 時間切れ

en: Manually entered number
ja: 手入力した番号

en: Cannot open ~/.dialdir: permission denied
ja: ~/.dialdir をオープンできません: 許可がありません

en: Phonelist garbled (unknown version?)
ja: 電話帳が書き直されている (不明なバージョン?)

en: Phonelist corrupted
ja: 電話帳が破損しています

en: Unknown dialing directory version
ja: 電話帳のバージョンが不明です

en: Phonelist garbled (?)
ja: 電話帳が書き直されている (?)

en: Out of memory while reading dialing directory
ja: 電話帳読み込み中にメモリが足りなくなりました

en: Cannot open ~/.dialdir for writing!
ja: ~/.dialdir を書き込みのためにオープンできません

en:  A -  Name                :
ja:  A -  名前                :

en:  B -  Number              :
ja:  B -  電話番号            :

en:  C -  Dial string #       :
ja:  C -  ダイヤル文字列番号  :

en:  D -  Local echo          :
ja:  D -  ローカルエコー      :

en:  E -  Script              :
ja:  E -  スクリプト          :

en:  F -  Username            :
ja:  F -  ユーザー名          :

en:  G -  Password            :
ja:  G -  パスワード          :

en:  H -  Terminal Emulation  :
ja:  H -  ターミナルの種類    :

en:  I -  Backspace key sends :
ja:  I -  BSキーが送る文字    :

en:  J -  Linewrap            :
ja:  J -  行末折り返し        :

en:  K -  Line Settings       :
ja:  K -  回線の設定          :

en:  L -  Conversion table    :
ja:  L -  文字変換表          :

en: On
ja: オン

en: Off
ja: オフ

en:       Last dialed         : %s %s
ja:       前回の接続          : %s %s

en: Find
ja: 検索

en: Edit
ja: 編集

en: Remove
ja: 削除

en: moVe
ja: 移動(V)

en: Manual
ja: 手入力

en:    Yes
ja:   はい

en:    No
ja:  いいえ

en: Entry "%s" not found. Enter dialdir?
ja: "%s" がありません。dialdir に行きますか?

en: ( Escape to exit, Space to tag )
ja: ( Escape で終了、 Space でタグ )

en:  Move entry up/down, Escape to exit
ja: 上下で選んでください。Escape で終了

en: Dialing Directory
ja: 電話帳

en:      Name            Number            Last on      Times Script
ja:      名前           電話番号         前回の接続     Times Script

en: Find an entry
ja: 登録項目を検索

en: Remove entry?
ja: 削除しますか?

en: Enter number
ja: 電話番号

en: Select a file for download
ja: ダウンロードするファイルを選んで下さい

en: Select a directory for download
ja: ダウンロードするディレクトリを選んで下さい

en: Select a file for upload
ja: アップロードするファイルを選んで下さい

en: Select a directory for upload
ja: アップロードするディレクトリを選んで下さい

en: Too many files tagged - buffer would overflow
ja: 選択ファイルが多すぎて、バッファがあふれます

en: Can select only one!
ja: 複数は選択できません!

en: Goto directory:
ja: 移動先ディレクトリ:

en: Filename pattern:
ja: ファイル名パターン:

en: Tag pattern:
ja: 選択のパターン:

en: No file(s) tagged
ja: ひとつも選択されません

en: Untag pattern:
ja: 選択解除のパターン:

en: No file(s) untagged
ja: ひとつも選択解除されません

en: No file selected - enter filename:
ja: 選択されていません。ファイル名を入力:

en: File: "%s" exists! Overwrite?
ja: ファイル "%s" が存在します!上書きしますか?

en: no such file!
ja: ファイルが存在しません

en: %d files:
ja: %d 個のファイル:

en: Minicom Command Summary
ja: Minicom のコマンド一覧

en: Commands can be called by %s<key>
ja: コマンドを実行するには %s<キー>と入力してください

en: Main Functions
ja: 主な機能

en: Other Functions
ja: 他の機能

en:  Dialing directory..D  run script (Go)....G | Clear Screen.......C
ja:  ダイヤル...........D  スクリプト実行.....G | 画面の消去.........C

en:  Send files.........S  Receive files......R | cOnfigure Minicom..O
ja:  ファイル送信.......S  ファイル受信.......R | 設定...............O

en:  comm Parameters....P  Add linefeed.......A |
ja:  通信パラメータ.....P  linefeed を追加....A |

en: Suspend minicom....J
ja: サスペンド.........J

en: Jump to a shell....J
ja: シェルを呼び出し...J

en:  Capture on/off.....L  Hangup.............H | eXit and reset.....X
ja:  記録(キャプチャ)...L  回線切断...........H | リセットして終了...X

en:  send break.........F  initialize Modem...M | Quit with no reset.Q
ja:  breakを送信........F  モデムの初期化.....M | リセットせずに終了.Q

en:  Terminal settings..T  run Kermit.........K | Cursor key mode....I
ja:  ターミナルの設定...T  Kermit を実行......K | カーソルキーモード.I

en:  lineWrap on/off....W
ja:  行末折り返し.......W

en:   local Echo on/off..E | Help screen........Z
ja:   ローカルエコー.....E | 説明画面...........Z

en:  Paste file.........Y  Timestamp toggle...N | scroll Back........B
ja:  ファイルを貼り付け.Y  タイムスタンプ切替.N | 逆スクロール.......B

en:  Add Carriage Ret...U
ja:  Carriage Retを追加.U

en: Select function or press Enter for none.
ja: 機能を選んでください (取消は Enter)。

en: Lockfile is stale. Overriding it..
ja: 古いロックファイルがあるので上書きします。

en: Device %s is locked.
ja: %s はロックされています。

en: Could not setup for dial out.
ja: 電話の設定ができません。

en: minicom: cannot open %s: %s
ja: minicom: %s をオープンできません : %s

en: minicom: cannot open %s. Sorry.
ja: minicom: %s をオープンできません。

en: Cannot open %s!
ja: %s をオープンできません！

en: Offline
ja: 切断

en: OFFLINE
ja: 切断

en: Online
ja: 接続

en: ONLINE
ja: 接続

en: Gone offline (%ld:%02ld:%02ld)
ja: 切断されました。(%ld:%02ld:%02ld)

en: Could not re-initialize window system.
ja: ウィンドウシステムを再初期化できませんでした。

en: Got signal %d
ja: シグナル %d を受信しました

en:   Close
ja: クローズ

en:  Pause
ja: 一時停止

en:   Exit
ja:   終了

en:  Unpause
ja:   再開

en: Hang-up line?
ja: 回線を切断しますか？

en: Killed by signal %d !
ja: シグナル %d のために終了します。

en: Suspended. Type "fg" to resume.
ja: 一時停止します。"fg" と入力すると再開します。

en: SHELL variable not set
ja: シェル変数が設定されていません

en: Out of memory: could not fork()
ja: メモリ不足です。fork() できません。

en: Shelled out. Type "exit" to return.
ja: シェルを起動します。"exit" と入力すると戻ります。

en: SEARCH FOR (ESC=Exit)
ja: 検索 (ESC=終了)

en: Search Wrapping Around to Start!
ja: 先頭から検索しなおします。

en: HISTORY: U=Up D=Down F=PgDn B=PgUp s=Srch S=CaseLess N=Next C=Cite ESC=Exit
ja: ヒストリ: U=上 D=下 F=頁上 B=頁下 s=検索 S=CaseLess N=次 C=引用 ESC=終了

en: History buffer Disabled!
ja: ヒストリ領域が利用できません!

en: History buffer empty!
ja: ヒストリ領域が空です!

en: No previous search!
      Please 's' or 'S' first!
ja: 前回の検索はありません。
      まず 's' か 'S' を行ってください!

en:   CITATION: ENTER=select start line ESC=exit
ja:   引用: ENTER=開始行を指定 ESC=終了

en:   CITATION: ENTER=select end line ESC=exit
ja:   引用: ENTER=終了行を指定 ESC=終了

en: Wrong option in environment MINICOM="%s"
ja: 環境変数 MINICOM="%s" に誤りがあります。

en: Type "minicom %s" for help.
ja: 説明を読むには "minicom %s" と入力してください。

en: %s version %s
ja: %s バージョン %s

en: Cannot open capture file
ja: 記録ファイルをオープンできません。

en: You don't exist. Go away.
ja: あなたは存在しません。

en: Sorry. Your screen is too small.
ja: 残念ながら、画面が小さすぎます。

en: Welcome to minicom
ja: minicom へようこそ

en: OPTIONS
ja: オプション

en: Compiled on
ja: コンパイルされた日時は:

en: Port
ja: ポート

en: Using character set conversion
ja: 文字コード変換を使用中

en: 
    Press %sZ for help on special keys%c
ja: 
    %sZ を押すと、説明画面になります。%c

en: Add linefeed ON
ja: linefeed の追加: ON

en: Add linefeed OFF
ja: linefeed の追加: OFF

en: Add carriage return ON
ja: Carriage Returnの追加 ON

en: Add carriage return OFF
ja: Carriage Returnの追加 OFF

en: Local echo ON
ja: ローカルエコー: ON

en: Local echo OFF
ja: ローカルエコー: OFF

en: You are online. Really initialize?
ja: 接続中です。ほんとうに初期化しますか?

en: Leave without reset?
ja: リセットせずに終了しますか?

en: Save macros?
ja: マクロをセーブしますか?

en: Leave Minicom?
ja: Minicomを終了しますか?

en: Capture to which file?
ja: 記録するファイル名は?

en: Capture file
ja: 記録ファイル

en: Linewrap ON
ja: 行末折り返し: ON

en: Linewrap OFF
ja: 行末折り返し: OFF

en: Quit without reset while online.
ja: 接続中ですが、リセットせずに終了します。

en: No
ja: いいえ

en: Memory allocation failed.
ja: メモリの割り当てに失敗しました。

en: global
ja: 全体の

en: personal
ja: 個人用の

en: script "%s": syntax error in line %d %s%s
ja: スクリプト "%s": %d 行目に文法上の誤りがあります。%s%s

en: script "%s": global timeout%s
ja: スクリプト "%s": グローバルタイムアウト%s

en: (word contains ESC or quote)
ja: (単語がESCか引用符を含んでいます)

en: runscript: couldn't open "%s"%s
ja: runscript: "%s" をオープンできません。%s

en: script "%s": out of memory%s
ja: スクリプト "%s": メモリ不足です。%s

en: script "%s" line %d: unknown variable "%s"%s
ja: スクリプト "%s" の %d 行目: "%s" は未知な変数です%s

en: script "%s": unexpected end of file%s
ja: スクリプト "%s": 不正なファイルの終わり%s

en: (garbage after })
ja: ( } の後にゴミがあります)

en: (too many arguments)
ja: (引数が多すぎます)

en: script "%s" line %d: nested expect%s
ja: スクリプト "%s" の %d 行目: nested expect%s

en: (garbage after {)
ja: ( { の後にゴミがあります)

en: (argument expected)
ja: (引数が必要です)

en: (invalid argument)
ja: (不正な引数です)

en: (in goto/gosub label)
ja: (goto/gosub ラベルの内部)

en: script "%s" line %d: label "%s" not found%s
ja: スクリプト "%s" の %d 行目: ラベル "%s" が見つかりません。%s

en: script "%s": no return from gosub%s
ja: スクリプト "%s": gosub からの return がありません。%s

en: (missing var name)
ja: (変数名がありません)

en: (expected variable)
ja: (変数が必要です)

en: (expected command after if)
ja: (ifの後にコマンドが必要です)

en: (unknown operator)
ja: (未知の演算子)

en: (unexpected argument)
ja: (予期しない引数)

en: script "%s" line %d: break outside of expect%s
ja: スクリプト "%s" の %d 行目: expect 外での break。%s

en: script "%s" line %d: call inside expect%s
ja: スクリプト "%s" の %d 行目: expect 内部からの call。%s

en: script "%s" line %d: unknown command "%s"%s
ja: スクリプト "%s" の %d 行目: 未知のコマンド "%s"%s

en: runscript, part of minicom version %s
ja: runscript は minicom version %s の一部です

en: Usage: runscript <scriptfile> [logfile [homedir]]%s
ja: 使い方: runscript <スクリプトファイル> [ログファイル [ホームディレクトリ]]%s

en: Cannot chdir to %.30s
ja: %.30s にディレクトリ変更できません

en: Upload
ja: アップロード

en: Download
ja: ダウンロード

en: Please enter file names
ja: ファイル名を入力して下さい

en: %.30s %s - Press CTRL-C to quit
ja: %.30s %s - CTRL-C で終了します

en: upload
ja: アップロード

en: download
ja: ダウンロード

en: 
     READY: press any key to continue...
ja: 
     終了しました。何かキーを押して下さい...

en: Cannot create lockfile!
ja: ロックファイルを作成できません!

en: Cannot create lockfile for %s: %s
ja: %s のロックファイルを作れません: %s

en:  A -   Username        :
ja:  A -   ユーザー名      :

en:  B -   Password        :
ja:  B -   パスワード      :

en:  C -   Name of script  :
ja:  C -   スクリプト名    :

en: Change which setting?     (Return to run, ESC to stop)
ja: どの設定を変更しますか?   (Return で実行、ESC で中止)

en: Run a script
ja: スクリプトの実行

en: Environment variable TERM not set
ja: 環境変数 TERM が設定されていません

en: No termcap entry for %s
ja: termcap エントリ %s がありません。

en: No termcap database present!
ja: termcap データベースがありません!

en: No cursor motion capability (cm)
ja: カーソル移動機能 (cm) がありません。

en: Number of terminal lines unknown
ja: ターミナルの行数が不明です。

en: Number of terminal columns unknown
ja: ターミナルの桁数が不明です。
